Szkoła Podstawowa nr 2

KLASY III W BUDAPESZCIE


Wyjechaliśmy rano w poniedziałek około godziny 6.00.  Wyruszyliśmy z Krościenka przejechaliśmy przez Słowację w kierunku Węgier do Jaskini Aggtelek na pograniczu słowacko- węgierskim. Po zwiedzeniu jaskini udaliśmy się w kierunku Egeru. Zobaczyliśmy  m.in. Placu Istvana Bobo, Bazylika, Pałac Arcybiskupi, Minaret, Muzeum Marcepanu. Wieczorem zakwaterowaliśmy się w hotelu w Bupdapeszcie gdzie czekała na nas obiadokolacja i upragniony nocleg.

Drugiego dnia po śniadaniu przejechaliśmy autobusem do centrum, po czym zwiedzanie zaczęliśmy od rejsu statkiem po Dunaju.  Podczas rejsu mieliśmy okazje zobaczyć najważniejsze zabytki miasta. m .in. Parlament, Wzgórze Zamkowe oraz przepiękne liczne mosty łączące dwie części miasta.  Następnie zobaczyliśmy Plac Bohaterów , Park Miejski, Zamek Vajdahunyad.. Kolejno udaliśmy się do autobusu i przejechaliśmy autokarem aleją Andrassiego- najbardziej reprezentacyjną ulicą miasta. W tym dniu zobaczyliśmy jeszcze m. in. Parlament z bliska, Bazylikę św. Stefana. Na obiadokolację powróciliśmy do hotelu troszkę odpoczęliśmy, gdyż w tym dniu czekał nas jeszcze wieczorny wyjazd na wzgórze Gelllerta z którego podziwialiśmy przepiękne krajobrazy, oświetlone mosty oraz cudowną panoramę miasta. Po tak wyczerpującym ale zarazem przepięknym dniu wróciliśmy do hotelu na nocleg.


Trzeciego dnia po śniadaniu i wykwaterowaniu z hotelu czekał nas ciąg dalszy zwiedzania Budapesztu: Wzgórze Zamkowe, Kościół Koronacyjny Króla Macieja pw. NMP, Baszta rybacka.  Ważnym punktem wycieczki był spacer po Vaci utca najbardziej reprezentacyjnym deptaku miasta z mnóstwem straganów z pamiątkami i zabytkową halą targową.  Niewyspani, zmęczeni ale bardzo zadowoleni około godziny 1:00 w nocy wróciliśmy do Naszego Krościenka i udaliśmy się na upragniony nocleg w swoich domach.


M. Gaweł