Szkoła Podstawowa nr 2

Klasa 8 na wycieczce


Kształcenie może przyjmować różne formy. Po trzech dniach intensywnej pracy związanej z próbnymi egzaminami klasa ósma naszej szkoły wyruszyła w teren, aby tam, nieco inaczej niż na co dzień, poszerzać swoją wiedzę. W budynku Pienińskiego Parku Narodowego zwiedziliśmy wystawę poświęconą rodzinie Dziewolskich, niegdysiejszych właścicieli Krościenka. W trakcie bardzo interesującej prelekcji dowiedzieliśmy się o historii tejże rodziny, przybyłej na ziemię krościeńską w XIX wieku. Posileni solidną dawką informacji rozpoczęliśmy wędrówkę po naszej miejscowości. Dotarliśmy do zabudowań byłego uzdrowiska, a także do starego cmentarza, gdzie wspólnie pomodliliśmy się za spoczywających tam dziedziców krościeńskiego dominium. Sądzę, że za puentę całej wyprawy można uznać następującą myśl: każde pokolenie rodu Dziewolskich pozostawiło po sobie wiele dobra, z którego korzystali mieszkańcy Krościenka minionych czasów. Jak pięknie byłoby, gdyby każda rodzina tutaj mieszkająca chciała stać się podobnym mecenasem naszej małej ojczyzny!


Ks. K. Pach