Szkoła Podstawowa nr 2

WARSZTATY DETEKTYWISTYCZNE W KLASIE CZWARTEJ


Spotkanie 1 -STWÓRZ RYSOPIS – z warsztatu detektywa


Korzystając z faktu popularności  serii Wydawnictwa Zakamarki a tym samym wielkiego entuzjazmu, z jakim  dzieci reagują na hasło ,,Lasse i Maja”, można w atrakcyjny dla uczniów sposób zachęcać do czytania. Podczas wizyty w bibliotece klasa czwarta uczestniczyła w warsztatach detektywistycznych. Na bazie formularza z ,,Pamiętnika detektywa” dzieci sporządzały rysopis, tworzyły portret i zbierały odciski palców.


Spotkanie 2 -KONSTRUOWANIE FABUŁY – z warsztatu Martina Widmarka


Co zrobić, by fabuła książki była interesująca i trzymała w napięciu tak jak książki Martina Widmarka? To było zadanie, którym uczniowie klasy czwartej zajmowali się na kolejnej lekcji bibliotecznej. Pracując w grupach wymyślali postacie i schemat fabuły, żeby na ich podstawie snuć spontanicznie opowieść detektywistyczną.


A. Ryczek-Mróz