Szkoła Podstawowa nr 2

Warsztaty fizyczne w Krakowie


 

Uczniowie Publicznego Gimnazjum w Krościenku n. Dunajcem już od dwóch lat we współpracy z Instytutem Fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego biorą udział w Programie Feniks. To bardzo ciekawa inicjatywa skierowana do wybranych szkół woj. małopolskiego polegająca na popularyzacji przedmiotów ścisłych, głównie fizyki poprzez działania aktywizujące: warsztaty, wyjazdy do laboratoriów akademickich w Krakowie czy obserwatoriów astronomicznych, udział w wielu konkursach i interesujących projektach fizycznych – mówi odpowiadająca za ten program w gimnazjum Ewa Mastalska.

Uczniowie gimnazjum kilkakrotnie brali udział w wyjazdowych warsztatach na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie podczas realizacji doświadczeń z fizyki mieli możliwość skorzystania z profesjonalnego laboratoryjnego sprzętu. Z kolei tydzień temu w gimnazjum pojawili się pracownicy dydaktyczni UJ z wykładowcą dr. Markiem Gołębiem, którzy przedstawili szereg ciekawych eksperymentów z dziedzin: „ Ruch” i „ Światło, dźwięk, powietrze i próżnia”.

Dziś wiadomo, że umiejętności i dobra znajomość przedmiotów ścisłych, a później wykształcenie w tym kierunku, to najlepsza gwarancja pracy w najbliższej przyszłości. Chcielibyśmy w pierwszej kolejności właśnie to zapewnić naszym uczniom. Dlatego też dążymy do stałego kontaktu z uczelniami krakowskimi, w tym z Instytutem Fizyki UJ, tak by przez różnego typu projekty, w których chcemy brać udział – nasza zdolna młodzież już teraz jeździła do Krakowa i poznawała profesjonalne laboratoria, uczestniczyła w ciekawych wykładach i atrakcyjnych doświadczeniach – mówi dyrektor gimnazjum Wiktoria Sydoriak.

Od września w Publicznym Gimnazjum w Krościenku startuje kolejny program dla pasjonatów fizyki i astronomii pt. „Radiowe obserwacje Drogi Mlecznej - zobacz”.

 

warsztaty fizyczne w krakowe warsztaty fizyczne w krakowe warsztaty fizyczne w krakowe warsztaty fizyczne w krakowe
warsztaty fizyczne w krakowe warsztaty fizyczne w krakowe warsztaty fizyczne w krakowe warsztaty fizyczne w krakowe