Szkoła Podstawowa nr 2

Święto Narodowe


Uczniowie i nauczyciele Publicznego Gimnazjum im. Jan Pawła II już w czwartek 10 listopada uczcili 93 rocznicę Odzyskania Niepodległości. Multimedialna, szkolna akademia wzbogacona dynamicznymi fragmentami oryginalnych kronik filmowych z okresu 1914 – 1918 przybliżyła zebranym atmosferę Wielkiej Wojny, a słowny komentarz, poezja i muzyka przypomniała kręte drogi kilku pokoleń Polaków do upragnionej wolności.

11 listopada młodzież, nauczyciele, przedstawiciele władz samorządowych i mieszkańcy Krościenka spotkali się w kościele p. w. Dobrego Pasterza na uroczystej mszy św. w intencji Ojczyzny, po czym – co stanowi wieloletnią tradycję Publicznego Gimnazjum – uczniowie zaprezentowali lokalnej społeczności swój patriotyczny spektakl.

Na koniec uczniowie z Koła Historii Regionu, już po raz dziesiąty, dokładnie 93 lata po rozejmie w Compiégne, czyli o godz. 11 zgromadzili się na miejscowym cmentarzu przy kwaterze nr 377, stanowiącej najbardziej wyrazisty ślad Wielkiej Wojny w Krościenku n. Dunajcem. Spoczywają tam trzej cesarscy żołnierze, którzy zmarli lub zginęli w pobliżu naszej miejscowości pomiędzy 1914 a 1916 r. Uczniowie wysłuchali informacji o Wielkiej Wojnie oraz przebiegu jej największych bitew na froncie wschodnim: operacji limanowsko-łapanowskiej z 1914 r. i ofensywy gorlickiej z maja 1915 r., poznali historię cmentarza nr 377, po czym zapalili znicze i złożyli wiązankę kwiatów.


Krzysztof Koper