Szkoła Podstawowa nr 2

Czytelnicy są wśród nas, czyli kolejne Targi Książki w Krakowie


W czterodniowej imprezie zorganizowanej w Międzynarodowym Centrum Targowo-Kongresowym EXPO Kraków wzięło udział 700 wystawców z ponad 20 krajów, niemal 760 autorów i gości specjalnych z Polski i zagranicy, ponad 600 akredytowanych dziennikarzy oraz blisko 70 tysięcy odwiedzających.


Hasłem przewodnim tegorocznej edycji były słowa portugalskiego pisarza Fernando Pessoi „Czytam i staję się wolny”. Wolny wielokrotnie i na różne sposoby, np. dzięki podróży z bohaterami każdej czytanej książki, w czasie której możemy przeżywać zdarzenia, sytuacje, emocje, których być może nigdy nie doświadczymy we własnym życiu. Czytanie wzbogaca nie tylko nasz język, ale i wyobraźnię. Naszym oczom nie narzuca się gotowa scenografia, sylwetki i twarze aktorów odgrywających swoje role. Język literackiego opisu pozostawia wolną przestrzeń dla naszej wyobraźni, która kreuje jedyny i niepowtarzalny wygląd świata przedstawionego w książce. Dialogi występujących w niej postaci skłaniają do "usłyszenia" ich sposobu mówienia i barwy głosu. Kiedy tak współtworzymy czytaną książkę, wtedy ona przemawia do nas głębiej i pozostaje w naszej pamięci.


W tym roku gościem honorowym była Francja, niezwykle ważny ośrodek kultury, w którym rodziła się wybitna i znana na całym świecie literatura. Każdy miłośnik książek z pewnością zna publikacje Antoine de Saint-Exupéry'ego (chociażby "Małego Księcia"), Aleksandra Dumasa, Marcela Prousta czy Victora Hugo. Na Targach nie zabrakło również współczesnych klasyków francuskiej literatury. Można było uzyskać podpis Erica-Emmanuela Schmitta (autora m.in. "Oskara i pani Róży") oraz wziąć udział w spotkaniu z nim.


Wśród licznych zaproszonych autorów, znaleźli się m.in.: Prof. Jerzy Bralczyk, Katarzyna Grochola, Marek Kamiński, O. Leon Knabit, Anna Dymna, Katarzyna Bonda, Jakub Ćwiek, Jacek Dukaj, Marek Krajewski, Camilla Läckberg, Roma Ligocka, Ewa Lipska, Andrzej Maleszka, Jakub Małecki, Łukasz Orbitowski, Zygmunt Miłoszewski, Remigiusz Mróz, Nela Mała Reporterka, Olga Tokarczuk, Nicholas Sparks, Adam Zagajewski i wielu, wielu innych, niecierpliwie oczekiwanych przez czytelników. W sobotę 28 października na terenie Targów pojawiła się specjalna Strefa Autorów, w której można było otrzymać autografy od niezwykle popularnych twórców oraz zrobić sobie z nimi pamiątkowe zdjęcie.


Kto, tak jak my, postanowił spędzić tę sobotę w otoczeniu książek i ludzi im oddanych, ten z pewnością nie mógł narzekać na brak wrażeń, o czym wspominają z wyraźną satysfakcją uczestniczki wycieczki:


Targi Książki to bardzo dobre miejsce, aby poznać wielu sławnych autorów. Wybrałyśmy sie do Krakowa 28 października. Poznałam osobiście Wojciecha Cejrowskiego, który jest przesympatycznym człowiekiem.


Same Targi są świetne, niestety wielka ilość ludzi jest dużą przeszkodą do kupna wymarzonej książki. Już myślałam, że nie kupię żadnej książki, jednak zakupiłam aż trzy.

Katarzyna Pichniarczyk, kl. IIIANa Targach Książki w Krakowie byłam już kilka razy. Za każdym razem cieszę się ze zdobytych lektur i autografów. Uwielbiam czytać książki, a taki dodatek, jak spotkanie ich autorów, to miłe uczucie. Wiem, że gdy tylko będzie okazja pojawienia się tam po raz kolejny, to z niej skorzystam.

Na Targach fajne jest to, że kupując coś, możesz dostać takie gratisy, jak np. koszulka z nadrukiem związanym z książką. Można poznać tam osoby, które także lubią tego autora czy książkę.

Niektórzy mogą za wadę uważać liczbę osób przybywajacych na Targi. Mnie to osobiście nie przeszkadza, wręcz przeciwnie. Moim zdaniem ten tłok nadaje imprezie klimatu. Mam nadzieję, że tam wrócę.

Zosia Maciaś, kl. IIICNa Targach Książki byłam pierwszy raz. Uważam, że jest to naprawdę dobra okazja, aby spotkać sie ze swoimi ulubionymi autorami oraz kupić książki w niższej cenie. Panuje tam niepowtarzalna atmosfera.

Mam nadzieję, że w przyszłym roku również uda mi sie w nich uczestniczyć.

Alicja Hryc, kl. IIIC28.10.2017 r. wzięłam udział w międzyszkolnej wycieczce na 21. Międzynarodowe Targi Książki

w Krakowie. Było na nich wielu wydawców i autorów. Panowała tam miła atmosfera. Znalazłam dużo interesujących książek.


Gościem Targów w tym roku była Francja. Pojawili się na nich także youtuberzy, recenzujący popularne książki.


Kupiłam książkę autorki Natalii Sońskiej, której utworów jeszcze nie czytałam. Jej tytuł to "Obudź się Kopciuszku". Bardzo nmie ona zainteresowała.

Chciałabym jeszcze kiedyś pojechać na te Targi.

Karolina Salamon, kl. IIIA