Szkoła Podstawowa nr 2

ŚWIĘTO ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI


13 listopada w naszej szkole odbyła się akademia z okazji 99 Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę.


Jak co roku 11 listopada uczniowie Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Krościenku n.D. przygotowali montaż słowno-muzyczny. Po zakończonej Eucharystii w krościeńskim kościele parafialnym wspomniani uczniowie z Koła Żywego Słowa, prowadzonego przez Panią Marię Kurpiel oraz uczniowie gimnazjalnego koła muzycznego, prowadzonego przez Panią Jolantę Ciesielkę przedstawili wspomniany program zebranej widowni. Młodzi artyści i recytatorzy swoją postawą i zaangażowaniem wyrazili wdzięczność i uznanie wszystkim tym, którzy walczyli i ginęli za naszą wolną Polskę.


Zaprezentowana poezja, narracje i pieśni legionowe tworzyły wyjątkowy klimat, który specyficznie wiąże się z dniem 11 listopada. W oczach widzów pojawiały się łzy wzruszenia. Krościeńska młodzież przeniosła słuchaczy do czasów, gdy Polacy utracili wolność na długie 123 lata. Mogliśmy prześledzić tragiczne losy powstańców, skutki rusyfikacji i germanizacji, niespełnione nadzieje poetów.


Przedstawienie przybliżyło nam ludzi, którym od 11 listopada 1918 roku zawdzięczamy wolność, poczucie dumy narodowej, możliwość pielęgnowania polskich tradycji oraz honorowania bohaterów. Uroczystość była okazją, aby w natłoku codziennych spraw znaleźć z występującą młodzieżą czas na zadumę i wspomnienie o bohaterach minionych czasów.


W dniu 11 listopada delegacja uczniów Publicznego Gimnazjum im. Jan Pawła II w Krościenku n.D. zgromadziła się na miejscowym cmentarzu przy kwaterze nr 377 aby tradycyjnie, jak co roku zapalić znicze i złożyć wiązankę kwiatów. To tradycja krościeńskiego gimnazjum podtrzymywana nieprzerwanie od 15 lat.


Kwatera nr 377 stanowi najbardziej wyrazisty ślad I wojny światowej w Krościenku. Dyrektor szkoły Krzysztof Koper opowiedział uczniom o Wielkiej Wojnie oraz przebiegu jej największych bitew na froncie  wschodnim: operacji limanowsko-łapanowskiej z 1914 r. i ofensywy gorlickiej z maja 1915 r. Uczniowie poznali krótką historię kwatery nr 377 na krościeńskim cmentarzu parafialnym.  Spoczywają tam trzej cesarscy żołnierze, którzy zmarli lub zginęli w pobliżu naszej miejscowości pomiędzy 1914 a 1916 r.