Szkoła Podstawowa nr 2

Pokaż mi, a zapamiętam… Uczniowie klasy I na warsztatach przyrodniczych


W ramach zajęć z przyrody, w ostatni dzień przed feriami, uczniowie klasy I udali się do siedziby Pienińskiego Parku Narodowego, by tam utrwalić wiadomości o ptakach i zwierzętach zimą.


Warsztaty przyrodnicze rozpoczęli od przypomnienia sobie, w jaki sposób ptaki i zwierzęta przygotowują się do zimy. Następnie z bardzo bliska przyglądali  się poszczególnym gatunkom ptaków i zwierząt, które pozostają na zimę w naszym kraju. Szczególnie zainteresował ich gronostaj, który na zimę zakłada białe futro. Zwrócili uwagę na końcówkę jego ogona, która niezależnie od koloru futerka zawsze jest czarna. Co za moda? W przeciwieństwie do ludzi gronostaje nie lubią się wyróżniać, ale mają w tym swój cel. Zmiana barwy służy ochronie przed drapieżnikami. Na śniegu łatwo byłoby zobaczyć zwierzę z brązowym futrem, ale po zmianie na białe gronostaj jest całkowicie niewidoczny i dzięki temu bezpieczniejszy.


A co z niedźwiedziem? Ten w PPN już wybudził się ze snu, ale był bardzo łagodny i wszyscy mogli dokładnie mu się przyglądnąć…


Na koniec naszego spotkania pani Alina Ptak – pracownik Pienińskiego Parku Narodowego uświadomiła nam potrzebę niesienia pomocy ptakom i zwierzętom w zimie. Opowiedziała nam o pracy leśniczego i w prezencie wręczyła karmnik, byśmy pamiętali o dokarmianiu ptaków w zimie.


Bardzo dziękujemy pani Alinie za przeprowadzenie fascynującego spotkania z przyrodą. Do zobaczenia w kwietniu na oznaczaniu roślin.


Bożena Chlebek

wychowawczyni klasy I