Szkoła Podstawowa nr 2

Sport w naszej szkole /akt./

Sport w naszej szkole /akt./

W Szkole Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II w Krościenku nad Dunajcem, uczniowie mają możliwość uczestnictwa w zajęciach sportowo-...

Czytaj więcej

Projekty unijne

Projekty unijne

W październiku 2011 r. Gmina Krościenko nad Dunajcem przystąpiła do realizacji kolejnego projektu...

Czytaj więcej

Koło Filmowe

Koło Filmowe

  Projekty unijne

Czytaj więcej

Odkrywanie "inteligentnej specjalizacji"


27 września 2013 r. uczestnicy Klubu Młodych Naukowców pod opieką Pań: Wiesławy Dolańskiej, Anny Biel, Bożeny Chlebek i Czesławy Kalety, udając się do Krakowa, wzięli udział  w Małopolskiej Nocy Naukowców. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji było odkrywanie „inteligentnej specjalizacji” Małopolski.

W tym roku Organizatorzy zabrali nas w niezwykła podróż do świata nowoczesnej technologii. Pierwszoplanową rolę podczas tej jednej w roku Nocy grali naukowcy, którzy zaprezentowali się nie tylko podczas swojej codziennej pracy, ale wcielili się w zupełnie inne role – aktorów, reżyserów.


Młodzi Naukowcy naszego Gimnazjum mieli możliwość zgłębienia tajników nauki poprzez gry, wykłady, pokazy, warsztaty, spotkania z naukowcami, eksperymenty oraz zwiedzanie laboratoriów.


Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie – Wydział Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji była jedną z uczelni, którą odwiedziliśmy podczas  Nocy Naukowców. Uczniowie brali udział w pokazach, animacjach komputerowych - interaktywna wizualizacja 3 D. Z zaciekawieniem i szeroko otwartymi oczami oglądali  wielosegmentowy ekran o  wysokiej rozdzielczości, ekran wielogabarytowej wizualizacji 3D, trójwymiarowy ekran dotykowy oraz stymulatory. Pełni zachwytu i podziwu uczestniczyliśmy w spotkaniu z nauką i naukowcami AGH. Jakie było ogromne zdziwienie, kiedy przedstawiono nam automatyczne roboty mobilne, a jaka radość, kiedy można było podczas pokazów robotów móc nimi sterować.


Następnym wydziałem AGH, który umożliwił zwiedzanie laboratoriów, pokazy, eksperymenty był Wydział Energetyki i Paliw. Tutaj uczniowie mogli samodzielnie wykonywać doświadczenia chemiczne, podczas których otrzymywali roztwory i zawiesiny o różnorodnych barwach oraz brać udział w prezentacjach dotyczących samochodów elektrycznych, baterii, akumulatorów i ogniw paliwowych.


Tak skończyła się nasza przygoda z Akademią Górniczo – Hutniczą, ale nie z Nocą Naukowców. Pełni wrażeń i chęci zobaczenia jeszcze więcej, udaliśmy się do Uniwersytetu Jagiellońskiego – Wydział Chemii, gdzie o 22:00 braliśmy udział w „Nocnych pokazach chemicznych- kolorowe pokazy i eksperymenty chemiczne, w tym, m.in. atrament sympatyczny, złoto, alchemika duch w butelce, węże faraona, kąpiel misia”.


Małopolska Noc Naukowców dała każdemu z uczestników niepowtarzalną szansę uzyskania odpowiedzi na nurtujące pytania: „dlaczego?, jak?, czemu?, po co?. Jednych zadziwiła, innych wprawiła w zachwyt, a jeszcze innych zaskoczyła.Anna Biel